• 10/2/1538

    Born

    Born morning of Wednesday 2 October 1538 in the castle at Aron, diocese of Novara, Italy.

    Born to a wealthy, noble family, the third of six children, son of Count Giberto II Borromeo and Margherita de' Medici.

    Nephew of Pope Pius IV.
    Suffered with a speech impediment.

    Studied in Milan, and at the University of Pavia, studying at one point under the future Pope Gregory XIII.
  • 10/13/1547

    Ordained

    Cleric at Milan, taking the habit on 13 October 1547.
  • 11/20/1547

    Abbot - San Felino e San Graziano Abbey

    Abbot commendatario of San Felino e San Graziano abbey in Arona, Italy, on 20 November 1547.
  • 05/10/1558

    Abbot - San Silano di Romagna Abbey

    Abbot commendatario of San Silano di Romagnano abbey on 10 May 1558.
  • 12/8/1558

    Prior - San Maria di Calvenzano Abbey

    Prior commendatario of San Maria di Calvenzano abbey on 8 December 1558.
  • 1559

    Civil & Canon Lawyer

    Civil and canon lawyer at age 21.
  • 01/13/1560

    Papal court of Pope Pius IV

    Protonotary apostolic participantium and referendary of the papal court to Pope Pius IV on 13 January 1560.
  • 01/22/1560

    Counsulta of Papal States

    Member of the counsulta for the administration of the Papal States on 22 January 1560.
  • 01/22/1560

    Abbot - San Gallo di Moggio

    Appointed abbot commendatario of Nonatola, San Gallo di Moggio, Serravalle della Follina, San Stefano del Corno, an abbey in Portugal.
  • 01/27/1560

    Abbot - Flanders, Belgium

    Appointed abbot commendatario of Nonatola, San Gallo di Moggio, Serravalle della Follina, San Stefano del Corno, an abbey in Portugal.
  • 01/31/1560

    Cardinal

    Created cardinal on 31 January 1560 at age 22.
  • 02/08/1560

    Apostolic Administrator

    Apostolic administrator of Milan, Italy on 8 February 1560.
  • 02/08/1560

    Papal legat

    Papal legate to Bologna and Romandiola for two years beginning on 26 April 1560.
  • 12/21/1560

    Deacon - Vatican Secretary of State

    Deacon on 21 December 1560. Vatican Secretary of State.
  • 06/1/1561

    Governor

    Governor of Civita Castellana,Italy in 1561. Governor of Ancona on 1 June 1561.
  • 07/1/1561

    Honoray Citizen of Rome

    Made an honorary citizen of Rome, Italy on 1 July 1561.
  • 1562

    Founder

    Founded the Accademia Vaticana in 1562.
  • 12/1/1562

    Governor

    Governor of Spoleto, Italy on 1 December 1562.
  • 1562 - 1563

    Re-open Council of Trent

    Helped re-open the Council of Trent, and participated in its sessions during 1562 and 1563.
  • 1563

    Named Prince

    Named prince of Orta in 1563. Member of the Congregation of the Holy Office.
  • 1563

    Congregation of the Holy Office

    Member of the Congregation of the Holy Office.
  • 9/4/1563

    Ordained

    Governor of Spoleto, Italy on 1 December 1562. Ordained on 4 September 1563.
  • 12/7/1563

    Named Bishop of Milan

    Bishop of Milan on 7 December 1563. President of the commission of theologians charged by the pope to elaborate the Catechismus Romanus.
    Worked on the revision of the Missal and Breviary.
    Member of a commission to reform church music.
  • 5/12/1564

    Named Archbishop of Milan

    Bishop of Milan on 7 December 1563. President of the commission of theologians charged by the pope to elaborate the Catechismus Romanus.
    Worked on the revision of the Missal and Breviary.
    Member of a commission to reform church music.
  • 6/3/1564

    Governor of Terracina, Italy

    Governor of Terracina, Italy on 3 June 1564.
  • 10/1564

    Archpriest of Liberian basilica in Rome

    Archpriest of the patriarchal Liberian basilica in Rome in October 1564.
  • 1564

    Count of Palatine

    Count of the Palatine in 1564.
  • 1564 - 1565

    Prefect of Tridentine Council

    Prefect of the Tridentine Council from 1564 until September 1565.
  • 08/17/1565

    Papal legate

    Papal legate in Bologna, Romandiola, legate a latere, and vicar general in spiritualibus of all Italy on 17 August 1565.
  • 11/7/1565

    Grand penitentiary

    Grand penitentiary on 7 November 1565.
  • 1565 - 1566

    Conclave of Cardinals

    Participated in the conclave of cardinals in 1565 to 1566 that chose Pope Pius V; he asked the new pope to take the name.
    Protector of the Swiss Catholic cantons; he visited them all several times worked for the spiritual reform of both clergy and laymen.
  • 10/26/1569

    Attempted Assassination

    Due to his enforcement of strict ecclesiastical discipline, some disgruntled monks in the Order of the Humiliati hired a lay brother to murder him on the evening of 26 October 1569; he was shot at, but was not hit.
  • 1572

    Conclave

    Participated in the conclave in 1572 that chose Pope Gregory XIII.
    Member of the Apostolic Penitentiary in May 1572.
  • 1576

    The Plague

    Worked with the sick, and helped bury the dead during the plague outbreak in Milan in 1576.
  • 4/26/1578

    Oblates of St. Ambrose

    Established the Oblates of Saint Ambrose on 26 April 1578.
  • 7/22/1580

    Confessor to St. Aloysius Gonzaga

    Teacher, confessor and parish priest to Saint Aloysius Gonzaga, giving him his first communion on 22 July 1580.

    To help the Swiss Catholics he founded the Collegium Helveticum.
  • 11/03/1584 8:30 p.m.

    Died

    Died • 8:30 pm on 3 November 1584 of a fever at Milan, Italy
Representation:
Cardinal wearing a cord around his neck; it symbolizes the cord or halter worn around his neck during the plague of Milan, Italy in 1575 • bishop wearing a cord around his neck • cleric curing the sick • Holy Communion • coat of arms bearing the word
Humilitas

Stacks Image 8577

An original document written by Charles Cardinal Borromeo.